_
-----
Średniowieczny jarmark cysterski

Przebywający 24 i 25 lipca 2010 r. w Przemęcie mogli cofnąć się do średniowiecza i zobaczyć walki rycerskie, popisy średniowiecznych dwórek oraz skosztować kulinarnych staropolskich specjałów na jarmarku cysterskim. A czego tam nie było! - staropolskie nalewki, podpłomyki cysterskie, pyry z robakami, staropolska kasza i cieszące się dużą popularnością ślimaki po cystersku. Wszystko przygotowane i podane w średniowiecznej scenerii przez Koła Gospodyń Wiejskich z Kaszczoru, Przemętu, Biskupic, Popowa Starego, Kluczewa, Perkowa i Starkowa.
Wyśmienite potrawy dla rycerzy i pracujących przy festynie przygotowały Panie z KGW w Mochach.
Chętni mogli także skosztować tutejszych miodów z Siekówka. Zainteresowaniem cieszyło się również stoisko KGW Błotnica, gdzie można było zostać uczesanym zgodnie z panującymi przed wiekami kanonami mody. Nie zabrakło oczywiście prezentacji  kunsztu rzeźbiarskiego rodziny  Murków z Górska oraz pokazu kowalstwa w wykonaniu Kowola ze Starej Chaty w Kluczewie. Dużą popularnością cieszyła się średniowieczna biżuteria i bite na miejscu dukaty przemęckie, na które pobyt był tak duży, że dla wielu nie starczyło. (dukaty można jeszcze nabyć w Biurze Obsługi Klienta w UG Przemęt). Najmłodsi mogli „uzbroić się” w średniowieczną broń, oczywiście z drewna. Miecze, sztylety, topory i tarcze cieszyły się dużym powodzeniem. Śmiało można rzec, ze powstała mała dziecięca armia rycerska.
Oblegane było także stoisko gminy Przemęt z gadżetami związanymi z 800-leciem Ziemi Przemęckiej. To tu można było zakupić m.in. pamiątkową pocztówkę z okolicznościową pieczęcią. Hitem okazała się książka „Ziemia Przemęcka Legendami Owiana”, którą na festynie promowały same autorki – uczennice z przemęckich szkół.



  -----------------------------------------------------------------------------